Gratis leverans!! från 600,00 Sk
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g
Ny i

Mary Rose – White Matcha Alternative – Banan (pulver) 100 g

  • Mary Rose White Matcha Alternative är 100 % naturlig, frystorkad banan i pulverform. Ett utsökt, sött och koffeinfritt alternativ till matcha. Perfekt för att förbereda ljusa drycker, fruktiga lattes och som en tillsats i gröt och hälsosamma desserter.
Storlek
Kontakta personalen i butiken, för att uppskatta tiden för att förbereda denna produkt för leverans..

49,00 Sk

inkl. moms / 1st.
(490,00 Sk / kg)
Lägsta pris från 30 dagar före rabatt: / st.
Ordinarie pris: / st.
Listpris:
Du kan köpa för pts.
Du kan också köpa via:
14 dagar för retur
Säker shopping
Efter köpet får du följande 132.43 pts.

Bananpulver Mary Rose White Matcha Alternative – en fruktig revolution 🍌

Letar du efter ett naturligt sätt att variera din dagliga kost? Mary Rose White Matcha Alternative är en innovativ produkt gjord på 100 % frystorkad banan, malen till ett fint, fluffigt pulver. Den kännetecknas av en djup, fruktig arom och en naturlig sötma som smälter perfekt samman med många ingredienser. Det är ett förslag riktat till hälsokostentusiaster och de som söker växtbaserade, koffeinfria alternativ till populära infusioner.

Vad får Mary Rose White Matcha att sticka ut?

  • 100 % natur: produkten innehåller uteslutande pulvriserad frystorkad banan, utan tillsatt vitt socker, konstgjorda färgämnen eller skadliga konserveringsmedel.
  • Mångsidighet: ett utmärkt, fruktigt alternativ till klassiskt matcha-te och en fantastisk, naturlig kulinarisk tillsats till många rätter.
  • Unik färg: när den löses upp i vatten eller mjölk får drycken en behaglig, ljus, nästan helt vit nyans.
  • Koffeinfritt alternativ: till skillnad från traditionellt grönt matcha-te innehåller bananpulvret inget koffein, så du kan njuta av det när som helst på dagen eller natten.

Produktens lösa, pulverformiga konsistens innebär att dess potentiella användningsområden är nästan obegränsade. Du kan enkelt förbereda en slät vattenbaserad dryck eller en läcker, mjölkig Banana Latte med hjälp av den frystorkade bananen. Dessutom är bananpulvret perfekt i köket som en naturlig smaksättare som förstärker aromen av bakverk, morgongröten, pannkakor, samt näringsrika shakes och smoothies.

Mary Rose White Matcha Banana

Vad har bananpulver gemensamt med klassiskt matcha-te? 🌿

Även om Mary Rose White Matcha Alternative inte innehåller några gröna teblad (Camellia sinensis) bland sina ingredienser, delar den något lika viktigt med det – sin form och den unika förberedelseritualen. Tack vare att det är malet till ett sammetslent stoft beter sig bananpulvret väldigt mycket som traditionell matcha, vilket gör att du kan fira processen att förbereda drycken med samma traditionella tillbehör.

Den höga kvaliteten på produkten beror på den moderna frystorkningsprocessen. Färska bananer genomgår sublimeringstorkning (frystorkning), vilket gör att vattnet avdunstar samtidigt som man bevarar värdefulla egenskaper, djup smak och naturlig arom. Den vattenbefriade frukten mals sedan till ett fint pulver. Detta är en fantastisk lösning för alla som värdesätter rena, växtbaserade ingredienser och letar efter ett alternativ med en mildare, fruktig smakprofil, fri från den beska som är karakteristisk för klassisk matcha.

Mary Rose White Matcha Banana

Produktsammansättning och ytterligare information ✍️

  • 🌱 Ingredienser: 100 % frystorkad banan
  • ⚖️ Nettovikt: 100g
  • 🌎 Ursprungsland: Kina
  • 🏭 Tillverkad för: Venusti Sp. z o.o.
  • 🗓️ Bäst före: Utgångsdatum och batchnummer på förpackningen.

🧾 Näringsvärden per 100 g produkt

Energi 1580kJ / 375kcal
Fett 1.8g
varav mättat fett 0.6g
Kolhydrat 82g
varav sockerarter 78.5g
Fiber 8.2g
Protein 2.8g
Salt 0.08g

Hur tillagar man en dryck med Mary Rose White Matcha Alternative – Banana? ☕

Att förbereda bananalternativet till matcha är en avkopplande ritual som otroligt mycket påminner om den traditionella bryggningen av grönt te i Japan. För att skapa den perfekta drycken behöver du en djup skål (t.ex. en keramisk matchawan-skål) och en traditionell chasen-visp av bambu (som enkelt kan ersättas med en elektrisk mjölkskummare).

  1. Häll i ungefär 5,6 g av pulvret i kärlet (vilket i runda slängar motsvarar 2 strukna teskedar).
  2. Häll 100 ml varmt vatten eller mjölk (ko- eller växtbaserad) över bananpulvret.
  3. Rör om kraftigt med en visp eller skummare tills pulvret är ordentligt blandat med vätskan och en jämn konsistens uppnås.
  4. Söta eventuellt drycken med din favoritsirap eller honung (kom dock ihåg att banan naturligt är väldigt söt).

Om du är sugen på en imponerande dryck i kaféstil, förbered en tjockare "essens" i en mindre mängd vatten och toppa sedan upp med noggrant uppskummad, varm havredryck eller mjölk. På detta sätt får du en krämig Banana Latte. Kom ihåg att på grund av råvarans naturliga ursprung är en delikat bottensats som lägger sig på botten av kärlet ett helt normalt fenomen.

Mary Rose White Matcha Banana

Recept på en imponerande Banana Matcha Latte med fruktigt skum 🍌🍵

Ta med dig kaféupplevelsen rakt in i ditt hem! Att kombinera klassiskt grönt matcha-te med ett fluffigt, kallt bananskum (cold foam) ger inte bara en fantastisk visuell effekt, utan framför allt en perfekt harmoni av smaker. Banana Matcha Latte är en otroligt fotogenisk och läcker dryck, där teets lätt gräsiga noter perfekt balanserar den naturliga sötman hos den frystorkade bananen. Se hur du gör den!

Nödvändiga ingredienser:

  • 1 tesked klassiskt grönt matcha-te
  • 2 strukna teskedar Mary Rose White Matcha Alternative
  • ca. 50 ml varmt vatten (för förberedelse av matcha)
  • 150-200 ml kall mjölk eller valfri växtbaserad dryck
  • isbitar
  • valfritt: en skvätt vispgrädde (för att få ett stabilare skum)

Tillagningsinstruktioner:

  1. I ett litet kärl, blanda noggrant det gröna matcha-teet med varmt vatten med hjälp av en chasen-visp av bambu eller en elektrisk skummare.
  2. Lägg isbitar i ett högt glas och häll i den förberedda matchan, vilket skapar det första, distinkta lagret.
  3. I ett separat kärl, kombinera den kalla mjölken (och eventuellt grädden) med bananpulvret. Använd en skummare för att vispa upp ingredienserna till ett tjockt, lätt skum.
  4. Häll mycket försiktigt bananskummet på toppen av drycken och skapa ett aptitretande moln.

💡 Tips: För att upprätthålla estetiken och tydliga gränser mellan lagren, häll den uppskummade bananmjölken mycket långsamt och rikta strålen mot isbitarna eller över baksidan av en sked.

Letar du efter ytterligare smakupplevelser? Innan du tillsätter isen, placera en mousse gjord av en mixad färsk banan i botten av glaset för att få en ännu mer intressant textur. Du kan strö toppen av skummet med en nypa kanel eller naturlig kakao. Experimentera och njut av hemgjorda kreationer i kaféstil på högsta nivå!

Mary Rose White Matcha Alternative Banana

Mary Rose – hög kvalitet i harmoni med naturen 🌿

Varumärket Mary Rose skapades för personer som söker produkter av högsta kvalitet som är hälsosamma och miljövänliga. I dess utbud hittar du noggrant utvalda teer, matcha och torkade blommor från pålitliga leverantörer från hela världen. Det som utmärker Mary Rose är uppmärksamheten på varje detalj – från det noggranna valet av ingredienser till mycket estetiska, praktiska förpackningar.

Ur en fascination för naturens rikedom föddes en unik produktlinje – "färgglada matcha-teer". Dessa är noggrant pulvriserade växtprodukter som fungerar som ett utmärkt, koffeinfritt alternativ till klassiska infusioner. Förseglade i praktiska förpackningar glädjer de med naturliga färger och en mild smak, vilket öppnar upp oändliga kulinariska möjligheter för dig – från en imponerande latte till fantasifulla desserter.

Mary Rose logo



❓ FAQ – vanliga frågor om Mary Rose White Matcha Alternative

1. Är Mary Roses bananpulver lämpligt för konsumtion på kvällen?

Absolut. Mary Rose White Matcha Alternative är 100 % ren frukt som naturligt inte innehåller något koffein. Det är en produkt utan stimulerande egenskaper och därmed helt säker att konsumera när som helst på dygnet. Det är en utmärkt, söt och avkopplande dryck precis innan du går och lägger dig.

2. Hur kan denna produkt användas i köket?

Möjligheterna är mycket stora! Tack vare sin lösa, mjöliga form smälter den frystorkade bananen sensationellt in med andra ingredienser. Den utgör en utmärkt, naturlig smaktillsats till naturell yoghurt, gröt, kakor, nyttiga hemgjorda bars eller kakglasyrer. Den kommer effektivt att berika dina desserter med en fruktig ton, utan behov av att använda syntetiska smakämnen.

3. Varför löser inte pulvret upp sig helt och lämnar en bottensats?

Eftersom denna produkt är en fysiskt mald, riktig frukt snarare än ett konstgjort lösligt pulver, är närvaron av växtpartiklar i botten av koppen eller skålen helt naturlig. Frystorkad frukt löser inte upp sig till hundra procent i vätska, så rör bara om din dryck då och då för att njuta av dess fulla, lena textur igen.
Varumärke
Enhet som ansvarar för denna produkt inom EU
Venusti sp. z o.o.Mer
Adress: Tygrysia 6aPostnummer: 21-040Staden: ŚwidnikLand: PolandE-post: info@venusti.eu
Producentkod
5904665824900
Nettovikt
100 [swe]
Varumärke
Mary Rose
Lagring
Förvaras i en tätt försluten, ogenomskinlig förpackning på en sval plats (max. 5-8 °C). Produkten innehåller uteslutande naturliga sockerarter och kan därför klumpa sig – detta fenomen påverkar inte dess kvalitet eller egenskaper.
Ytterligare information
Kan innehålla jordnötter och andra nötter.
Förpackningen innehåller en fuktabsorberande påse. Får ej förtäras!
Producent
Venusti sp. z o.o. ul. Tygrysia 6a, 21-040 Świdnik, Polen NIP: 6121860348 REGON: 366578876 info@venusti.eu
En metod för beredning
Lägg en tesked av produkten i en skål, tillsätt hett vatten eller mjölk och vispa sedan kraftigt med en bambuvisp, en liten gaffel eller en mjölkskummare.
Maximal mängd varor i beställningen för storlekarna
1000
Behöver du hjälp? Har du några frågor?Ställ en fråga så svarar vi snabbt och publicerar de mest intressanta frågorna och svaren för andra..
Ställ en fråga
Om den här beskrivningen inte är tillräcklig, skicka oss en fråga om den här produkten. Vi kommer att svara så snart som möjligt.. Uppgifterna behandlas i enlighet med sekretesspolicy. Genom att lämna uppgifter godkänner du bestämmelserna om sekretesspolicy..
Skriv din åsikt
Din åsikt:
5/5
Lägg till din egen produktbild:
pixel